Real Estate Omid
Real Estate Omid
قانون جدید املاک فاقد سند - املاک امید

قانون جدید املاک فاقد سند رسمی

در راستای مصوبه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره تعیین تکلیف طرح الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول به تشریح تکالیف قانونی جدید مالکان، خریداران و فروشندگان و همچنین مشاوران املاک در حوزه ثبت اسناد و معاملات ملکی می پردازیم.

در این مقاله از املاک امید به صورت کامل در خصوص قانون جدید املاک فاقد سند رسمی و  صدور سند برای املاک فاقد سند – تبدیل قولنامه به سند تک برگی توضیح میدهیم.

 

جهت دریافت مشاوره حقوقی ملکی و همچنین جهت خرید و فروش املاک مسکونی و تجاری و باغ ویلا در مشهد و تهران و شمال و جزیره زیبای کیش با ما در املاک امید تماس باشید.

051-31044

09151110074

09125558686

فهرست مطالب

قانون جدید املاک فاقد سند رسمی

در راستای تکالیف جدید قانونی و با توجه به ماده 10 قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول (ماده 10: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مکلف است با استفاده از بودجه و امکانات موجود خود ظرف مدت یکسال از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون سامانه ای را جهت ثبت قرارداد های موضوع ماده (1) این قانون که پیش از لازم الاجرا شدن این قانون با سند عادی تنظیم شده اند ایجاد نماید.

دارندگان اسناد عادی مذکور مکلفند ظرف مدت یکسال از تاریخ راه اندازی سامانه ثبت ادعای ملکی ، نسبت به ثبت اسناد عادی خود در سامانه مذکور و ظرف مدت پنج سال از تاریخ ثبت در سامانه ،حسب مورد نسبت به تنظیم سندرسمی یا طرح دعوی الزام به تنظیم سندرسمی در مراجع قضائی اقدام نماید.

در صورت انقضا مواعد فوق الذکر و عدم اقدام دارندگان اسناد عادی مذکور، اسناد عادی تنظیمی و قراردادهای مذکور در مقابل اشخاص ثالث دارنده سندرسمی غیرقابل استناد است.)

سامانه ثبت ادعای ملکی

پیش بینی شده است سازمان ثبت اسناد برای اشخاصی که دارای مدرک عادی هستند و تاکنون نتوانسته اند برای ملکشان سند مالکیت بگیرند، سامانه ثبت ادعای ملکی را ایجاد می کند که این افراد می­توانند ادعاهای خود را همراه مدارک و مستندات در این سامانه بارگذاری کنند. (سامانه ثبت ادعای ملکی) از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بعد از لازم الاجرا شدن این قانون حداکثر ظرف یکسال ایجاد خواهد شد. 

قانون جدید املاک فاقد سند - املاک امید

مقاله دنیای اینترنت چه کمکی به ما در فروش ملک می کند؟

سامانه ثبت نام سند مالکیت

سامانه ثبت نام سند مالکیت که ایجاد شد، اشخاصی که دارای اسناد عادی هستند میتوانند ادعای خود را در این سامانه بارگذاری کرده و وضعیت مالکیت خود را مشخص کنند.

با تصویب این قانون ،باید هرگونه نقل و انتقال اموال غیرمنقول اعم از عین یا منافع خود ملک یا اینکه منافعش اجاره یا رهن داده باشد ،در سامانه ثبت الکترونیکی اسناد به ثبت برسد.

سامانه ثبت الکترونیک اسناد همان سامانه ای است که در حال حاضر در دفاتر اسناد رسمی از آن استفاده میشود و اگر این معاملات در سامانه به ثبت نرسد هرگونه طرح دعوی راجع به اینها در محاکم قضایی قابل استماع نخواهد بود.

مشاورین املاک نیز بعد از لازم الاجرا شدن این قانون بعد از انکه زمینه توافق و تفاهم خریدار و فروشنده فراهم گردید میبایست با دسترسی به ساملانه ثبت الکترونیک اسناد که این دسترسی از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ایجاد میگردد مفاد قرارداد را در آن سامانه ثبت و طرفین را برای تنظیم سند به دفتر اسناد رسمی راهنمایی کند .

5 نکته خرید ملک با مبایعه نامه

قانون جدید املاک بدون سند - املاک امید

تبدیل قولنامه به سند تک برگی

 

این قانون دو سال برای ثبت و دو سال هم برای تعیین تکلیف اسناد عادی به مالکان مهلت داده است یعنی آنها مجموعا 4 سال فرصت دارند تا املاک و اموال غیرمنقول خود را تعیین تکلیف کنند.

اگر اشخاص به هر دلیلی نتوانستند ظرف این 4 سال نسبت به تعیین تکلیف و دریافت اسناد رسمی ملک خود اقدام کنند قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمانهای فاقد سند کما فی السابق پابرجاست و می توانند از مسیر این قانون وارد شوند، ثبت نام کنند به درخواست آنها رسیدگی شده و در صورت محق بودن برای آنها سند صادر میشود به شرطی که نسبت به آن ملک ثبت و ادعایی در سامانه ثبت ادعاها وارد نشده باشد یا اینکه شخصی نسبت به آن ملک سند مالکیتی نگرفته باشد.

اگر این دو اتفاق نیوفتاده باشد مثل گذشته می توانند در غالب قانون تعیین تکلیف سازمان ثبت اقدام به دریافت سند مالکیت کند.

جهت دریافت مشاوره حقوقی ملکی و همچنین جهت خرید آپارتمان در مشهد و تهران و شمال و جزیره زیبای کیش با ما در تماس باشید.

051-31044

09151110074

09125558686

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید